Start » Branża eventów spotkań, imprezy, Imprezy plenerowe, Wydarzenia

Jak zorganizować koncert ?

15 stycznia 2010 20 271 views 1 Komentarz

Są dwa rodzaje  koncertów. Po zakończeniu pierwszych słuchacze zwyczajnie odchodzą. Po drugich długo nie można dojść do siebie. Co sprawia, że niektóre spośród wydarzeń muzycznych są lepsze od drugich? Odpowiedź może być tylko jedna – organizacja koncertów.

Zorganizowanie imprezy masowej wymaga uzyskanie  zgody odpowiednich organów (burmistrz, prezydent miasta). Aby uzyskać zgodę, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami nie później jednak niż 30 dni przed planowanym wydarzeniem. Organizator decyzję otrzymać powinien nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem planowanej imprezy. Jeśli odpowiedź była odmowna, można się od niej odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji.

Rola sponsora

Organizacja koncertów powiązana jest z wieloma kosztami i zaangażowaniem osób trzecich. W związku z tym marzenia o uczestnictwie w wydarzeniach muzycznych nie zrealizują się same ? trzeba poszukać sponsorów dla wydarzenia. Taki układ z pewnością będzie korzystny dla obu stron: dla organizatora i osoby finansującej przedsięwzięcie. Ten pierwszy otrzyma niezbędną pomoc materialną, ten drugi będzie miał możliwość zareklamowania swojego przedsiębiorstwa po niższych kosztach.

Niestety bez porządnego budżetu nie da się zorganizować porządnego koncertu. Nawet, jeśli na muzycznej scenie zamierzają zaprezentować się raczkujący w świecie show busineszu artyści, finanse niezbędne są, by wynająć salę, zorganizować dobre nagłośnienie, oświetlenie i opłacić chociażby dojazd muzyków.

Zainteresowani ofertą specjalistów w tej dziedzinie mogą skorzystać z ofert firm, które znajdują się na stronie internetowej portalu branży eventowej: www.organizatorzyimprez.pl/branza,organizacja-imprez-masowych.html.  – profesjonalni organizatorzy imprez zapewnia kompleksową obsługę każdej imprezy spotkania


Tu i teraz

Miejsce i czas mają duże znaczenie. Ciepła aura sprzyja wydarzeniom organizowanym w plenerze. Wówczas można zrezygnować z  sali koncertowej. Artyści wystąpić mogą pod gołym niebem, na specjalnie do tego celu skonstruowanej scenie.

Chłodniejsze dni z kolei i niepogoda wiążą się z koniecznością rezerwacji pomieszczenia w którym muzycy dadzą koncert zgromadzonej publiczności. W związku z tym podstawowym pytaniem, na które odpowiedź uzależnić powinna wybór sali na koncert, będzie wielkość planowanego przedsięwzięcia. Nie można bowiem dopuścić do takiej sytuacji, że zabraknie miejsca dla przybyłych entuzjastów danego gatunku muzycznego. Chyba, że wydarzenie muzyczne jest na tak ogromną skalę, że zalewu osób zainteresowanych uczestnictwem nie da się umieścić w jakiejkolwiek sali w okolicy. W takim wypadku sprawę rozwiązać może organizacja biletowanego koncertu. Pozwoli to uniknąć towarzystwa osób, które nie są zainteresowane takim przedsięwzięciem, a jedynie wybraliby się dla zabicia czasu.

Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i zatrudnić na wieczór ochronę, która czuwać będzie nad prawidłowym przebiegiem koncertu, dobrą i bezpieczną zabawą.

Po podjęciu decyzji związanej z wynajęciem sali, koniecznie trzeba pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii a mianowicie  o zarezerwowaniu odpowiedniego terminu i czasu, w jakim sala będzie do dyspozycji tak, by nie okazało się, że wszystkie formalności zostały już załatwione, ale brakuje pomieszczenia.

Prezentuj swoją imprezę w bazie imprez

Reklama to potęga

Organizacja koncertów, jak i wszelkich wydarzeń masowych, jest dla rozerwania ludzi i dla zdobycia korzyści finansowych. Osoby przygotowujące przedsięwzięcie dokładają wszelkich starań, by nagłośnić je tak, by jak najwięcej osób zainteresowało się taką formą rozrywki w okolicy.  Trzeba zainwestować w plakaty promujące, poinformować lokalne media, które nagłośnią sprawę.

Warto pomyśle o zorganizowaniu konferencji prasowej w tym celu należy wybrać odpowiednie miejsce na organizacje takiej konferencji – stronie www.konferencyjne.pl można wybrać odpowiednią sale na organizacje spotkania z dziennikarzami na konferencję

Warto zastanowić się, do kogo w głównej mierze kierowany jest koncert i reklamować go w środowiskach, w których można znaleźć potencjalnie najwięcej odbiorców. Informacje o koncertach najszybciej trafią z pewnością do młodzieży. W związku z tym można porozwieszać plakaty w szczególności w szkołach, na uczelniach, w akademikach, pubach studenckich.


Organizacja techniczna

Powodzenie koncertu zależy przede wszystkim od harmonogramu imprezy, ustalenia kolejności występujących po sobie zespołów, długości przerw pomiędzy kolejnymi występami, a w dalszej kolejności od oświetlenia i nagłośnienia. Czy może być lepsze widowisko od tego, jakie prezentują tańczące w rytm muzyki światła mieniące się całą gamą barw? Czy można wymagać czegoś więcej niż czysta muzyka wypływająca z każdego zakamarka.

Odpowiednie oświetlenie nie determinuje sukcesu koncertu. Niemniej jednak wpływa na całkowity jego odbiór. Dodaje magii widowisku i niejednokrotnie pozwala na wielopłaszczyznową percepcję. Światłom mogą również towarzyszyć  wizualizacje na telebimach.

Najczęściej muzycy, którzy koncertują, sami dbają o sprzęt. Niejednokrotnie bowiem nagłośnienie jakie udostępniają właściciele sali, w której odbyć ma się koncert, nie spełnia ich wymogów. Nie zawsze jednak jest tak, że muzycy mogą skorzystać ze sprzętu dostępnego na miejscu. Organizacja wydarzenia muzycznego w mniejszej miejscowości wymaga więc także od organizatorów konieczności zatroszczenia się o sprzęt. Wówczas mogą oni skorzystać z usług firm, które zajmują się nagłośnieniem i oświetleniem imprez masowych w sposób profesjonalny. Niejednokrotnie zapewniają także profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się tą kwestią: ustalają, jakie urządzenia trzeba dostarczyć, a jakimi dysponują muzycy, instalują głośniki, mikrofony estradowe, statywy itd.

Profesjonalne usługi oczywiście wiele kosztują. Można nieco zaniżyć wartość opłat związanych z osprzętowaniem i zdecydować się na sprzęt nieco gorszej jakości. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w takim wypadku jakość dźwięku jest mniejsza, a awaryjność wzrasta.

Organizacja imprez masowych w tym  koncertów  jest zadaniem trudnym do wykonania. Na szczęście  coraz częściej organizatorzy imprez biorą na siebie obok eventów, festynów, i innych firmowych uroczystości także imprezy masowe. Organizacja koncertów dla nich to bułka z masłem. Doskonale są zorientowani w działaniach, jakie trzeba wykonać, co pozwala im zaoszczędzić dużo czasu, ale i pieniędzy.

Zainteresowani ofertą profesjonalistów organizatorów w tej dziedzinie mogą skorzystać z bazy organizatorów, która znajduje się na stronieinternetowej: www.organizatorzyimprez.pl.

Mimo iż o renomie wydarzenia muzycznego stanowi przede wszystkim format występującej gwiazdy, na jej koncertowy sukces składa się praca wielu profesjonalistów. Aby jednak przedsięwzięcie doszło do skutku i technicy mogli się wykazać, potrzeba wcześniej dopełnić wielu niezbędnych formalności. Jak udowodnili organizatorzy imprez, zadanie to jest do wykonania. Potrzeba jedynie odpowiedniej wiedzy, odpowiednich kontaktów i samozaparcia. Rozwijająca się technologia i wprowadzane bezustannie innowacje, na które stać coraz więcej organizatorów imprez masowych, niosą ze sobą nadzieję, że już niedługo różnorodne wydarzenia muzyczne będą odpowiadały rangom tym, które organizuje świat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading ... Loading ...

1 Komentarz »